YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI 50 TL OLDU

2001 yılında yaşanan ekonomik kriz döneminde devlet bütçesine ek malî kaynak sağlanabilmesi amacıyla hayatımıza girmiş olan yurtdışı çıkış harcı, geçtiğimiz günlerde bir torba kanun kapsamında 15 TL’den 50 TL’ye çıkarıldı.

Yeni fiyat 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başladı, ayrıca bu kapsamda 50 TL’lik yeni pullar bastırılıp kullanıma sunuldu.

Artan fiyat ile birlikte, pulların ebatları da büyümüş görünüyor. Eskiden posta pulu ebatlarında olan harç pulları, kartvizit boyutlarına erişmiş, ayrıca bu büyük pulların üzerinde çapraz perforeli bir kısım eklenmiş ki,  böylece pasaport polisi çıkış damgası basmak yerine bu tırtıklı kısımdan pulun bir bölümünü keserek, geri kalan kısmı size iade ediyor.

Dip Not: Elinde kullanılmamış 15 TL‘lik çıkış harç pulu olanların, havalimanında eski harç pulunu iade edip, üzerine 35 TL vererek yenisi ile değiştirebileceği yönünde internetteki haber sitelerinde bilgiler var, ancak bu konuda resmi bir açıklama bulamadım.

NEREDEN ALINIYOR?

Yurt dışına çıkış yapacak kişiler, havayolu ile seyahat ediyorlarsa hava alanlarının dış hat terminallerindeki maliye bakanlığı veznelerinden, karayolu veya denizyolu ile çıkış yapılacaksa gümrük kapılarındaki veznelerden çıkış pullarını alabilirler.

Ancak sınır kapısında harç pulu ödeme işine vakit ayırmayı tercih etmeyenlerdenseniz, seyahat tarihinizden önce Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı bankalara şubeden ödeme yaparak, size verilen banka dekontunu da harç pulu olarak kullanabilirsiniz. Pasaport kontrolü esnasında harç pulu yerine bankadan aldığınız bu ıslak imzalı dekontu görevli polise göstermeniz yeterli oluyor.

YURTDIŞI ÇIKIŞ HARÇ PULUNU KİMLER ÖDER?

Yurtdışı çıkış harç pulunu Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ödemektedir.

YURTDIŞI ÇIKIŞ HARCINDAN MUAF OLANLAR KİMLERDİR?

Aşağıdaki kişiler, muafiyet durumlarını ispatlamak suretiyle yurtdışı çıkış harç pulu ödemezler.

  • Çıkış tarihi itibariyle yurtdışında oturma izni bulunanlar,
  • 7 yaşını doldurmamış olanlar,
  • KKTC vatandaşları,
  • Yurtdışına kara hava, demiryolu ve deniz yoluyla ticaret yapan araçların mürettebatları.

Leave a Reply