Pompeii antik kentinde MITORAJ Sergisi

İtalya’daki  Pompeii antik kentini duymayan yoktur.  Milattan sonra 79 yılında Vezüv yanardağının patlamasıyla, yüksekliği 4 metreye varan küller ve zehirli gazlar nedeniyle birkaç saat içinde yok olan şehir, 1748’de 2 bin yıllık uykusundan tesadüfen keşfedilerek uyandırıldıktan sonra İtalya’nın en çok ziyaretçi alan  noktalarından biri haline geldi.  Yılda yaklaşık 2.5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan antik şehri bugünlerde (Eylül 2016) ziyaret edenler, arkeolojik kalıntılar yanında aynı zamanda ilginç bir heykel sergisini de görme fırsatı yakalıyor.

Ünlü Polonyalı heykeltraş Igor Mitoraj’ın çoğu devasa boyutlardaki 30 eseri, arkeolojik sit alanı içinde bizzat sanatçının belirlediği noktalarda sergilenmekte. Ne yazıkki Mitoraj, serginin gerçekleşmesini göremeden, Ekim 2014’te 70 yaşında hayata gözlerini yummuş.

maxresdefault

Yaşamı boyunca birçok ödüle layık görülen Mitoraj’ın çok çarpıcı bir heykel anlayışı var. Bu anlayış geleneksel tarzda iyi modellenmiş insan vücudunun hasarlı-eksik yada kusurlu betimlenmesi ile postmodern bir etki yaratmaya dayanmaktadır. Bu nedenle kanadı kopuk halde yerde uzana devasa ikarus heykeli gibi, mitolojik kahramanları, tanrıları betimleyen eserleri, Pompeii’nin antik meydan ve sokaklarında ziyaretçileri şaşırtan görüntüler oluşturmakta hatta arkeolojik kalıntıların bir parçası olarak algılanmakta, bu nedenle heykellerin bir kaçının sergi süresinin bitiminden sonra da Pompei Antik kenti içinde sergilenmeye devam edeceği söyleniyor.

İnsanlar mükemmeli ararken, kusurluluğun altını çizen Mitoraj’ın işlerinin bu kadar etkileyici olmasının nedeni sizce nedir sorusunu sanatçının yakın arkadaşı ve Contini Gallery’nin başkanı Stefano Contini: “Zaman aşındırır ve tüketir ama anılar değişmez ve aynı kalır. Mitoraj’ın eserleri bunu yansıtıyor ve kültürel estetiği sentezliyor.” şeklinde cevaplıyor.

Sergi 15 mayıs 2016 tarihinde açıldı ve 08 Ocak 2017 tarihine kadar devam edecek. Sanatçının bazı eserleri ise meraklısınca şuradan görülebilir.

mostra-mitoraj-a-pompeimitoraj1dsc_0385a2f1d14c88aa62582434c0f360a45699maxresdefault-1

 

Leave a Reply