Barselona’da PARK GUELL’e Ulaşım ve yeni hizmete giren “BUS GUELL”

Yılda yaklaşık 9 milyon ziyaretçisi ile Barselona’nın en çok turist çeken noktalarından biri olmasına rağmen, şehrin kuzey kısmında ve yüksek bir noktada bulunan Park Güell’in çok yakınında metro istasyonu bulunmaması nedeniyle, ulaşmak görece zahmetlidir diyerek, bir tur grubuna tabi olmadan kendi başına dolaşan ve toplu taşıma ile Park’a ulaşmak isteyen gezginlere fikir vermesi amacıyla aşağıdaki açıklamalı ulaşım haritasını 2016 yılında hazırlayıp burada yayımlamıştım.

Barselona şehrinin yöneticileri de ziyaretçilerin şikayetlerine kulak vermiş olacaklar ki, elinde Park Güell giriş bileti bulunan turistlerin ücretsiz olarak yararlanabileceği bir shuttle bus servisini 2019 yılı bahar aylarında hizmete sunmuşlar. Adı “Bus Güell” olan bu otobüs, L4 metro hattının Alfons X durağı önünden 7 dakikada bir kalkıyormuş ve yolculuk 15 dakika sürüyormuş. Elinizde internetten alınmış giriş biletiniz varsa “Bus Güell”i kullanmak büyük kolaylık olacaktır. Ancak diğer ulaşım alternatifleri de burada dursun…

(tıklayıp tam boy görüntüleyebilirsiniz)

Parka ulaşmak için “Bus Güell”den sonra en çok tercih edilen yöntem, yukarıdaki haritada işaretlediğim yeşil L3 metro hattının Vallarca yada Lesseps durağında inip yürümek;

  • Vallcarca metro durağında yeryüzüne çıktıktan sonra  inişli, çıkışlı yaklaşık 800 metre kadar yürüyerek bilet gişesinin bulunduğu noktaya varabilirsiniz.
  • Lesseps metro durağı ise aynı adı taşıyan meydanda. Buradan parkın giriş noktasına ulaşmak için önce düz, sonra biraz yokuş çıkarak yaklaşık 950 metre kadar yürümek gerekiyor (her iki rotada da yokuşlu kısımlarda kısa bir yürüyen merdiven mevcut)

  • Çift katlı günlük şehir turu yapan hop-on hop-off  otobüsleri ise yine parka 400 metre mesafedeki ana cadde (Travessera de Dalt) üzerinde yolcuları indiriyor, buradan da yokuş yukarı yürümek gerekiyor.
  • Bus Güell, metro ve hop-on hop-off  otobüsleri dışında bir seçenek de yerel halkın kullandığı otobüsler; çok tercih edilmese de eğer konakladığınız/bulunduğunuz yerin yakınından geçiyorsa vede sefer saatleri hakkında az çok bilgi sahibi olduysanız otobüsle de gelebilirsiniz. 24 ve 92 nolu otobüsler, parkın doğu tarafındaki (Bus Güell’in de yolcularını indirdiği ve tur otobüslerinin park ettiği kapı önü) duraktan geçiyor. Bir de mahalle içi çalışan 116 nolu küçük otobüs var ki tam parkın önünde durağı var, ancak güzergahı kısıtlı bir rotayı izlediğinden yakalamak zor olabilir. Otobüs rotalarını gösteren haritaları aşağıya ekledim:

Not: Parkın biletle girilen ve “Monumental Zone” olarak adlandırılan Gaudi dehası eserlerin bulunduğu bölümde ziyaretçi giriş sayısının yarım saatte 400 kişi ile sınırlandırılmış olduğunu, bu nedenle internet üzerinden bilet alınmış olsa dahi girişte bekletilebileceğinizi hatırlatmak isterim. Kasım 2015 deki seyahatimizde günbatımı Barselona manzarası da izleriz diye saat 16.00 da gidip, hiç kuyruk beklemeden biletlerimizi alıp girmişken, Şubat 2017 deki seyahatimizde, saat 16.00 da parka vardığımız halde 17.30 girişine bile bilet bulamamıştık, ancak ilginç bir şekilde saat 18.15 den sonra girişleri serbest bıraktılar ve ücret ödemeden girdik. Web sitesinde bu konuda bir açıklama yok, bu yüzden dönemsel bir uygulama mı açıkçası bilemedim.

Leave a Reply