OHAL’de Yeşil (hususi) pasaport ile yurtdışına çıkış

 

(Haziran 2017 EDİT: Artık pasaport, biniş kartı vs. hiç bir evrakın fotokopisi istenmiyor. Konu ile ilgili merak edilenlere ilişkin ikinci yazım bu linkte)

Temmuz 2016 da ilan edilen OHAL’den sonra Yeşil pasaport sahibi kamu personeli için birtakım kısıtlamalar getirildiği hepimizin malümü.  Ben de kamu personeli olarak Şubat 2017’de, OHAL ilanından sonra  ilk defa yurtdışına  çıkacağım için,  sosyal medyada okuduğum havalimanlarında uzun kuyruklar falan olduğu yönündeki haberler yüzünden biraz endişeliydim.

Her ihtimale karşı, 2 saat yerine  uçuştan 2.5 saat önce Havalimanına gittim. Öncesinde zaten işyerimden  “ilgili kişinin yurt dışına çıkışında sakınca yoktur.” ibaresinin yer aldığı ıslak imzalı  bir belge almıştım. (Bu belgede iznin süresi veya yurtdışı çıkış giriş tarihleri yer almıyor, sadece sakınca olmadığını belirti kısa bir yazı ve bu yazınız 15 gün geçerliliği var.) Ayrıca pasaportumun bir fotokopisini de yanıma aldım.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında  check-in bankosunda normal bagaj işlemleri yaptırıp, biniş kartımı aldıktan sonra, görevlinin yönlendirmesi ile bankoların devamında iki polis memurunun görev yaptığı bankoya gittim. Kuyrukta yaklaşık 8-10 kişi vardı. pasaport fotokopisini önceden hazır ettiğimden sadece biniş kartımın fotokopisini çektirip kuyruğa girdim (Çevredeki satış kiosklarından kolayca fotokopi çektirilebiliyor.)  Kuyruk çok çabuk ilerledi, polis memuru elimdeki izin belgesi ile fotokopileri alıp zımbalayıp kenara koyarken, orijinal biniş kartıma ise “kontrol edilmiştir” şeklinde mühür basıp bana iade etti. Böylece 5-10 dakika içinde işlemim bitmiş ve pasaport kontrole geçmiş oldum.  İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanındaki Polis Bankosu önündeki açıklama tabelalarının fotoğrafını da çektim; 

 (Eylül 2017 de Sabiha Gökçen Havalimanına gittiğimde bu açıklama tabelaları artık yoktu, kaldırmışlar)

Özetlemek gerekirse;

 • Yeşil pasaport sahibi kişi; emekli veya müstafi (istifa etmiş kişi) ise vede başkaca bir yerde (kamu hizmetinde) çalışmıyorsa herhangi bir belge getirmesine gerek yok, ancak ön sorgu bankosuna gidip, biniş kartına “kontrol edilmiştir” kaşesini bastıracak.
 • Yeşil pasaport sahibi aktif görev yapanlar ve yakınları ile emekli-müstafi olmalarına rağmen yeniden kamu hizmetinde çalışanlar ise;  çalıştıkları kurumdan alınan izin belgesi ile pasaport-biniş kartı fotokopisini ibraz ederek biniş kartına “kontrol edilmiştir” kaşesini bastıracak.
 • Açıklama tabelalarının altında bir de fax numarası (0216 588 86 22) eklenmiş,  belge kaybı veya ek belge talebi gibi oluşabilecek herhangi bir acil durumda fax ile kurumunuzdan gönderilecek belgeler ile işlem yapılabilmekte.
                                             Pasaport kuyruğu girişindeki uyarı panosu

Sonuç olarak İstanbul Sabiha Gökçen havalimanındaki bu işlem, endişelerimin aksine pek bir vakit kaybına yol açmadan çabucak bitti. Aynı tarihlerde Atatürk Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yapan bir arkadaşım da, işlemlerini kısa sürede tamamladığını ve herhangi bir zorlukla karşılaşmadığını belirttiğinden, OHAL ilanından sonra oluşan yoğunlukların artık bulunmadığını ve işlemlerin artık rutine oturduğu anlaşılıyor.  (Atatürk Havalimanında çektiğim fotolar  için diğer yazıma bakabilirsiniz)   Benimle aynı endişeleri taşıyan yeşil pasaportlulara faydalı olacağını umarak, herkese iyi yolculuklar dilerim.

Ön sorgu noktası

 

104 thoughts on “OHAL’de Yeşil (hususi) pasaport ile yurtdışına çıkış

 1. ACİL!! Merhabalar yarın uçağım var. Bir sorum olacak. Pasaportum yeşil. Pasaportumda ukrayna öğrenci vizem var. Bu çıkışta yeterli olur mu ukrayna için? İkinci sorum şuanda belgem var pasaport için ama bilet fotokopim yok. Daha önce bilet fotokopisi olmadan çıktım. Gerek var mı ?

  1. Merhaba, OHAL nedeniyle yurtdışı çıkışlarına getirilen düzenlemeler, vize konularını kapsamıyor, daha önce nasılsa yine öyle.
   İkinci sorunuza gelince; sadece aktif görev yapan memurlar ile onlar vasıtası ile Yeşil pasaport almış olan yakınlarının, memurun görev yaptığı kurumdan “yurtdışına çıkışında sakınca yoktur” şeklinde bir yazı alması ve havalimanındaki polis bankosuna teslim etmesi gerekiyor. Bunun dışında herhangi (bilet, pasaport vs.) bir belgenin fotokopisi istenmiyor.

 2. İyi günler .. babam öğretmen emeklisiydi ve yeşil pasaportu vardı vefat etti anneme yeşil pasaport çıkarttık kasımda umreye gidecek tur şirketi emekli olduğuna dair yazıda istiyor sorduğumda yeşil pasaport tan dolayı isteniyor deniyor… annem ev hanımı .. aklıma takıldı yukardaki yazılara cevaplarınızda belge istenmiyor diye belirtmişsiniz ben yinede sgk dan yazı alcam emin olmak için sormak istedim her hangi bi sıkıntı olur mu acaba.. iyi günler..

  1. Merhabalar, emekli yeşil pasaport sahipleri ilgili olarak tur-seyahat firmalarının (skg dökümü, emekli belgesi vs. gibi) talepleri nedeniyle aynı kaygıları taşıyan sorular geliyor, bir önceki yoruma verdiğim cevabı size de tekrarlayacağım;
   OHAL kapsamında getirilen sözkonusu belge zorunluluğu, fiilen çalışmakta olan kamu personeli ve onların yakınları için geçerli.
   Bu nedenle Yeşil pasaport sahibi emekliler, müstafiler ve onların vasıtası ile yeşil pasaport almış olan yakınlarından, yurtdışına çıkışta herhangi bir belge istenmiyor.
   Sadece check-in işleminden sonra havalimanında polis önsorgu (GBT) bankosuna gidip biniş kartına “kontrol edilmiştir” kaşesi bastırmak gerekiyor. Ondan sonra pasaport kuyruğuna geçip sorunsuzca yurtdışına çıkış yapılabilmekte.
   Önsorgu bankosunda çalışan polis memurları önlerindeki ekrandan tüm vatandaşlık bilgilerimize erişebiliyorlar, ancak içiniz rahat etmiyorsa havalimanına giderken, emekliliği kanıtlayan bir belge-döküm vs. yanınızda hazır bulundurabilirsiniz tabiki 😉
   İyi yolculuklar…

   1. Cevabınız için çok teşekkür ederim.. Çok yaralı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş, tecrübelerinizi deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz takipteyiz.. 🙂

 3. Merhaba, öncelikle bilgilendirme için size teşekkür ederiz.
  Annem vefat eden babamdan dolayı ( öğretmen) yeşil pasaporta sahip. Bu yıl ilk defa Almanya’ya uçuş yapacak .
  Yeşil pasaportu ve uçuş bileti ile direk sorunsuz seyahatini gerçekleştirebilir mi.? Yoksa vefat eden babamın bağlı bulunduğu emekli sandığından herhangi bir belge alma zorunluluğu var mı?

  teşekkürler.

  1. Merhabalar, ben de yazımı okudugunuz için teşekkür ederim. Sadece seyahatsever bir memur olarak kendi deneyimlerimi ve birinci ağızdan duyuklarımı anlattığım bu yazıda ve yazı altındaki çeşitli soru-cevaplarda belirttiğim gibi;
   OHAL kapsamında getirilen sözkonusu belge zorunluluğu, fiilen çalışmakta olan kamu personeli ve onların yakınları için geçerli.
   Bu nedenle Yeşil pasaport sahibi emekliler, müstafiler ve onların vasıtası ile yeşil pasaport almış olan yakınlarından, yurtdışına çıkışta herhangi bir belge istenmiyor.
   Sadece check-in işleminden sonra havalimanında polis önsorgu (GBT) bankosuna gidip biniş kartına “kontrol edilmiştir” kaşesi bastırmak gerekiyor. Ondan sonra pasaport kuyruğuna geçip sorunsuzca yurtdışına çıkış yapılabilmekte.
   İyi yolculuklar…

 4. Transfer alanından çıkmayacaksanız, uçuşunuz duraklamalı (24 saatten fazla) değilse sorun olmaması gerekir. Muhtemelen Atatürk veya Sabiha Gökçen Hava Limanlarında aktarma yapılacak her ikisinde de transit yolculara ayrılmış bölüm olduğuna göre sıkıntı olmayacaktır. Tabi eğer hakkınızda ülkemizde düzenlenmiş yeni bir arama/tutuklama kararı yok ise…

 5. Merhaba ben zaten yurtdisindayim suan ve yeşil pasaport sahiniyim , Türkiye üzerinden transit kiev e gideceğim, transit olarak thy ile, yani giris yapmayacağım ülkeye, yine pasaport kontrolü veya izin belgesi gerekiyormu? Yoksa direk ikinci uçuşu mi gideceğim?

 6. Ben öğretmenim emekli olmak için ayrıldım fakat henüz emekli toplu param ve emekli maaşım bağlanmadı süreç devam ediyor önümüzdeki haftalarda işlemim tamam lanacak yeşil pasaportum var oğlumda benden yararlanıyor 20 yaşında üniversite öğrencisi 28 eylül de oğlum yurt dışına çıkacak orta avrupa ya 1 haftalık tatil yapmak için yeşil pasaport kimlik kartı dışında hangi belgeleri bulundurmalıdır.

  1. Merhaba, Emeklilerden belge istenmiyor ancak sizin emeklilik süreciniz tamamlanmadığı için, havalimanında oğlunuzun sorun yaşaması ve çıkışına müsaade edilmemesi büyük olasılık dahilinde malesef.
   Ya emekli olduğunuzu kesin kanıtlayan bir belge sunmanız gerekir,
   Yada, halen çalışan bir kamu personeli gibi oğlunuz için, kurumunuzdan ıslak imzalı bir izin belgesi almanız gerekecektir diye düşünüyorum.
   Kolay gelsin.

  2. Saliha Hanım, belge alsanız da sınırda sorun yaşayabilir, Siz artık emeklisiniz ve pasaportlarınızı yenilemeniz, SGK dan alacağınız formlarla yeni pasaport düzenlemeniz gerekiyordu. Şimdi kontrolde “emekli” gözükecek, pasaportta ise çalışan. Zaten kurumunuz da size belge veremeyecek maalesef. İnşallah sorun yaşamadan çıkış yapar.

 7. Ben istifa etmiş yeşil pasaport sahibiyim. Emeklilik için sigortami kendim yatırmaya devam ediyorum. Yurt dışına çıkmayı düşünüyorum. Bu duruma ilgili hazırlamam veya yanımda olması gereken bir evrak var mi? Şimdiden teşekkürler

  1. Yazımda açıkladığım üzere; Yeşil pasaport sahibi kişi; emekli veya müstafi (istifa etmiş kişi) ise herhangi bir belge istenmiyor, sadece pasaport konrtrolden önce ön-sorgu bankosuna uğrayıp, biniş kartına “kontrol edilmiştir” kaşesi bastırmak gerekiyor.

 8. Sayın Özgür; Olağanüstü halin ilanından sonra tüm devlet memurlarının yurt dışı çıkışları kontrol altına alındı. Bunda yeşil, gri, bordo ayırımı yok. Hatta kimlik kartıyla dahi izin belgesiz yurt dışına çıkış yapamaz. Her devlet memuru (çalışan) yurt dışı çıkışından önce (en fazla 15 gün önce) kurumundan aldığı ve yurt dışına çıkışında sakınca olmadığına dair ıslak imzalı belgeyi yanında bulundurmak zorunda. Bu belge düzgün bir şekilde düzenlendiyse sıkıntı olmadan ve saatlerce beklemeden yurt dışına çıkış yapabilirsiniz. Sayın OKTENA bu konuda çok güzel bir adım atmış ve gerekli aydınlatıcı bilgileri vermiş. Sizin okuduğunuz olayda farklı bazı durumlar vardır. Örneğin belge tarihi çok eskidir, pasaportta yer alan meslek ile gerçek durum farklıdır (yukarıda izah etmiştim emekli olmuş ancak pasaportta halen memur gözüküyordur) bu tür durumlarda ilgili kurumlarla irtibat kurularak yazı istenebilir. Bu durum henüz emekli olmuş vatandaşlarda sık sık rastlanır. Aksi takdirde faks yoluyla alınan izin yazıları ıslak imza olmadığı için zaten geçersiz ve çıkışa izin verilmez. Gözünüzde çok fazla büyütmeyin. Yanınızda uygun bir izin belgeniz var ise memur olmayan vatandaştan en fazla bir saat erken gitmeniz yeterli. Bu konuda ben de deneyim yaşadım ve yeşil pasaportumla sıkıntı olmadan yurt dışına çıktım. Bu arada bir çok kurum izin belgelerinde süre açısından sıkıntı yaratıyor bazıları üç gün önceden vermemiz gerekir, bazıları bir gün önce verebiliriz diyor. Emniyet genel Müdürlüğü Yurt dışı Çıkış şubesi ile yaptığım görüşmede bu konuda herhangi bir süre belirtilmediği “makul süre” olarak ifade edildiği bunun da 15 gün olabileceği ifade edilmiştir. Tabi bu bir tebliğ şeklinde yayınlanmadığı için her kurum farklı uygulama yapıyor. Ancak çıkışlarda 15 gün önce alınmış izin yazıları herhangi bir sıkıntı yaratmıyor. Saygılarımla…

 9. İnternette okuduğum bilgilere bakılırsa yeşil pasaport sahiplerinin 6-7 saat öncesinden hava alanında olması isteniyor Ankara’ya dilekçe gönderiyor ve cevap 6-7 saat içinde geliyormuş bunun hakkında bilgi alabilir miyim şimdiden teşekkürler

  1. merhaba,
   yazım tamda bu konuyla ilgili işte, yurtdışına çıkmadan önce internette okuduklarım beni de korkutmuştu, resmi kanallarda da açıklayıcı çok fazla bilgi yok malesef. O yüzden havalimanındaki deneyimlerimi ve öğrendiklerimi çektiğim fotoğraflar ile birlikte paylaştım. Konu ile ilgili iki yazımı okursanız sorularınıza cevap bulacağınıza inanıyorum, saygılar…

 10. Hususi (yeşil) veya normal pasaport olması önemli değil. Olağanüstü hal nedeniyle tüm devlet memurları yurt dışına çıkışında sakınca olmadığına dair yazı almak zorunda. Eşiniz için gerek yok.

 11. Merhaba,

  Ben ve eşim normal(bordo) pasaportluyuz.

  Ben memurum eşim ise özel sektör çalışanı.

  20 gün sonra y.dışı gezimiz var.

  Normal pasaportu olanlardanda belge istiyorlar mı??

   1. Havalimanındaki önsorgu bankosunda “yeşil ve gri” pasaport diye belirtildiği için, benim de tereddütüm vardı, konuyu açıklığa kavuşturmuş oldunuz, Tekrar teşekkürler Ekrem bey…

 12. Merhaba,

  Arkadaşım öğrenci, annesi emekli olduğu için yeşil pasaport sahibi.

  Ancak annesi kalkınma bankasında calisiyordu, baska bir deyisle tam olarak memur statüsünde mi bilmiyorum.

  Memur olup olmadığına bakılmaksızın, eğer annesi emekli bir yeşil pasaport sahibi ise, benim yeşil pasaport taşıyan arkadaşimin bir belge göstermesine gerek kalmiyor de mi?

  Bir de öğrenci belgesi gostermesi gerekiyormuş dogru mudur?

  Saygılarla,

  1. Merhabalar, yazımda ve yazı altındaki çeşitli soru-cevaplarda belirttiğim gibi;
   OHAL kapsamında getirilen sözkonusu belge zorunluluğu, fiilen çalışan kamu personeli ve onların yakınları için uygulanmaktadır.
   Bu nedenle Yeşil pasaport sahibi emekliler ve onların vasıtası ile yeşil pasaport almış olan yakınlarından, yurtdışına çıkışta herhangi bir belge istenmiyor.
   Arkadaşınız sadece check-in işleminden sonra havalimanında yazımda bahsettiğim polis önsorgu (GBT) bankosuna gidip biniş kartına “kontrol edilmiştir” kaşesi bastıracak.
   Ondan sonra sorunsuzca pasaport kuyruğuna geçebilir ve yurtdışına çıkış yapabilir.
   Öğrenci belgesi konusunda ise herhangi bir bilgim yok malesef.

   1. Öncelikle Türkiye Kalkınma Bankası Başbakana (ilgli Devlet Bakanına) bağlı kamu tüzel kişiliğine haiz anonim şirket statüsünde bir kurumudur. Sayın OKTENA yukarıda ayrıntılı olarak açıklamış. Hususi pasaporttan 18 yaşına, şayet öğrenciyse 25 yaşına kadar olan çocuklar faydalanır. Hak sahibi (bu olayda arkadaşınızın annesi) başvuru esnasında öğrenci belgelerini hem kuruma (sgk) hem de emniyete ibraz eder. Bu sırada durumlarında değişiklik olduğunda bildireceğine dair taahhütname imzalar. Dolayısıyla öğrenciliğiyle ilgili herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Ancak çok önemli bir hususu atlamamak lazım. Bilindii üzere Hususi Pasaport 4 yıl için verilir. Yani Arkadaşınızın annesi pasaportun düzenlenmesi esnasında Kalkınma Bankasında çalışıyor ise çocuğun pasaportunda hak sahibi mesleği “emekli” değil atıyorum “Yönetici” olarak görülecektir. Böyle bir durumda sıkıntı yaşanabilir ve hak sahibinden belge istenebilir. Şayet pasaportlar emeklilik sonrası SGK’dan alınan evraklara göre düzenlendiyse hiç sorun olmadan yurt dışına çıkış yapılabilir.

   2. Açıklamalarınız için çok teşekkürler Ekrem bey, önemli bir noktaya parmak basmışsınız, Sağolun 🙂

 13. Merhaba benim ve eşimin yeşil pasaportu var.11 eylülde Orta Avrupa gezisine Sabiha Gökçen Hava Limanından gideceğiz.Tur Şirketi Emekli maaşımızı aldığımız bankadan ben ve eşim için ıslak imzalı maaş yazısı almamızı istedi.İstenen maaş belgesi gerekli midir.

  1. Merhaba
   Konu ile ilgili 2 yazımda da belirttiğim gibi; Devlet memurluğundan emekli olanlar, Emekli olduklarına dair kimlik kartı veya belge ibraz edenler ya da sistem üzerinden emekli veya görevinden kendi isteğiyle ayrılmış olduğu anlaşılanlar, sorunsuz olarak yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.
   Bazı deniz çıkış kapılarında emekliliğe dair kimlik kartı, sgk dökümü vs. gibi belge istendiğini duymuştum. Ancak Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarındaki polis önsorgu bankosundaki görevli memurlar GBT sorgusu ile tüm vatandaşlık bilgilerimize erişme yetkisine sahipler.
   Yazımdaki Sabiha Gökçen havalimanında çektiğim açıklama panosu fotoğrafına da bakarsanız Emeklilerin herhangi bir belge istenmediği yazıyor.
   Siz yada eşiniz emeklilik sonrası herhangi bir kamu hizmetinde çalışmıyor iseniz yurtdışına çıkışta sizden herhangi bir belge istenmeyecektir. Sadece check-in işleminden sonra gideceğiniz bahsettiğim önsorgu bankosunda biniş kartınıza “kontrol edilmiştir” kaşesi basacaklar. Ondan sonra pasaport kuyruğuna geçebilir ve sorunsuzca yurtdışına çıkış yapabilirsiniz. iyi yolculuklar…

  1. Merhaba, Annenizin çalıştığı kurumdan sizin için yazı alması gerekiyor. Vakit kaybetmeden hemen bugün başvursun, işgünü olarak zaten 4 gününüz kalmış.
   Benim kendi çalıştığım kurumda bir hafta-10 gün kadar sürüyor yazının çıkması ama acil durumlarda 1-2 günde alabilen de oldu.
   (Anneniz emekli ise herhangi bir yazı almanıza gerek bulunmadığını da hatırlatayım yinede)

 14. Ben emekli askerim.Eşimle birlikte rusya ya evladımızın yanına gideceğiz.yeşil pasaportumuz var.Yurt dışına çıkmamıza sakınca yoktur yazısını alacakmıyız alacaksak nereden alacağız ve kaç gün önce alacağız.Teşekkürler.

  1. Merhaba
   Konu ile ilgili 2 yazımda tüm detayları anlatmaya çalışmıştım, okuyacak olursanız orada da belirttiğim gibi;”Devlet memurluğundan emekli olanlar; Emekli olduklarına dair kimlik kartı veya belge ibraz edenler ya da sistem üzerinden emekli veya görevinden kendi isteğiyle ayrılmış olduğu anlaşılanlar, sorunsuz olarak yurt dışına çıkış yapabilmektedirler”
   Yeniden bir kamu hizmetinde çalışmıyor iseniz yurtdışına çıkışta sizden herhangi bir belge istenmeyecektir. Saygılar…

 15. Ben 3. Dereceden 2005 yılında emekli oldum
  Yeşil pasaport çıkarmadım. İlk defa yeşil pasaport alacağım. 1 aylığına Norveç’e gezi olarak gitmek istiyorum. Pasaportum ile direk uçak bileti alıp gidebilirmiyim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   yazımda açıkladığım gibi, emeklilerden bir belge istenmiyor.
   “Devlet memurluğundan emekli olanlar; Emekli olduklarına dair kimlik kartı veya belge ibraz edenler ya da sistem üzerinden emekli veya görevinden kendi isteğiyle ayrılmış olduğu anlaşılanlar, sorunsuz olarak yurt dışına çıkış yapabilmektedirler”

 16. Hak sahibi olarak babanızın sizin kendi üzerinden pasaport sahibi olduğunuzu açıklar şekilde yazı alması yeterli, sizin zaten resmi kurumda yazışma yetkiniz bulunmamaktadır. Bu nedenle sizin bulunmanıza gerek yok, yazıyı babanız hazırlatıp size vermeli…

 17. İzin belgesini alırken babam çalıştığı kurumdan yurtdışı çıkış izin belgesi isteyeceğim sadece babam olsa yeter mi bu belgeyi alırken benimde bulunmam gerekiyor mu acil cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Merhaba,benim çalıştığım kurumda (belediye) memurun yurtdışında kullanmak istediği yıllık izin için OHAL kapsamında 2 ayrı belge hazırlanıyor;
   Birincisi yurtdışında geçirilen tarih-süre ve gidilecek yeri belirten yıllık izin belgesi ki o belge havalimanında sorulmuyor.
   İkincisi havalimanındaki polis bankosuna OHAL nedeniyle teslim etmeniz gereken yurtdışına çıkışınızda kurumunuzca sakınca bulunmadığını belirten ıslak imzalı yazı, ki bu belgede de gidilen yer veya tarih-süre belirtilmiyor.
   Sizin bahsettiğiniz şekilde bir belge ben duymadığım için sorun olur mu bilemedim. Kurumlar arasında farklı uygulamalar olabilir tabii…
   İyi yolculuklar.

   1. Büşra Hanım; esas olan yurttan çıkmasına engel bir soruşturma, inceleme bulunmamasıdır. Dolaysıyla belgede prag veya polonya yazması bir şey ifade etmez. Aslında böyle bir bilginin yazıda yer almasına da gerek yok ama maalesef bazı kurumlar özellikle MEB bu konuda çok hatalar yapıyor. Velhasıl rahatlıkla çıkış yapabilirsiniz.

 18. Merhaba, Sigorta konusunda pek bilgim yok malesef, ancak stajyerler için ve normal çalışanlar için farklı sigortalar olduğunu duymuştum. Öğrenciliğiniz devam ettiğine göre normal çalışan sigortası da değilse sorun olmayacaktır. Okulunuzdan veya bir Emniyet müdürlüğünden bilgi almanız daha doğru olur.

 19. Merhaba , ben yurt dışında geçici görevle öğretmen olarak çalışmaktayım.Almanya’da oturum iznim var . Tatilde Türkiye’ ye gelip döndüğümde bu belgeyi benim de almam gerekiyor mu?

  1. Merhaba, yeşil pasaportlu musunuz?
   İstenen belge türkiye’deki memurlar için OHAL koşulları içinde getirilmiş bir kural,
   Oturum izniniz olması nedeniyle sizin için geçerli olmayabilir ama açıkçası bu konuda kesin bir bilgim yok malesef. Saygılar…

 20. Yıllar önce emekli olduğum kurumdan geçerli Yeşil pasaportum var. Yakında yurt dışına çıkacağım. Uzun yıllardır özel bir şirkette çalışmaktayım.
  OHAL nedeni ile yurt dışına çıkış için alacağım izin yazısı şu anda çalışmakta olduğum şirketten olabilir mi?

  1. Turhan Bey; Hususi Pasaportla yurtdışı çıkışı için özel şirketten izin almanıza gerek yok. Siz emeklisiniz ve emekli olduğunuz kadro derecesi üzerinden hak ettiğiniz için yeşil pasaport kullanıyorsunuz. Özel sektörde yeni yapılan değişiklikle sadece yönetici görevi yapanların hususi pasaport hakkı var. Düzenleme sadece kamu kurumlarında çalışanlar için geçerlidir. Emeklilerden herhangi bir belge istenmediğinden izin almanıza da gerek yok.

   1. Ekrem bey, katkılarınız için öncelikle teşekkür ederim. Bunlar deneyimleriniz mi yoksa görev icabı bilgiler mi merak ettim, saygılar…

   2. Sn. Oktena; Kamu kurumunda Denetim elemanıyım, bir çok soruşturma yapmam nedeniyle özellikle personel mevzuatı başta olmak üzere deişik bir çok konuya vakıf olmamız gerekiyor. Eh biraz da mesleki hassasiyet. Selam ve saygılarımla…

   3. Ekrem Bey

    Sizi yine rahatsız ettim.

    Mevcut Hususi pasaportumun içinde ( 2014 de yeniden çıkartmam gerekti) , Emekli veya Müstafi olup olmadığıma dair bir bilgi bulunmuyor. ( Eski Hususi pasaportlarda bu bilgiler vardı) Çıkış izni yazısının olmaması bu durumda sorun yaratır mı ?

   4. Turhan Bey; pasaport geçerlilik süresi olduğu için fark etmez. Ancak geçen hafta rodos adasını ziyaret dönüşümde tanıştığım emekli bir vatandaştan sgk dökümü istendiğini duydum. Yani farklı uygulamalar olabiliyor, bazı kapılarda emekli kimliği yeterliyken bazıları istiyor maalesef. Siz bence her ihtimale karşı SGK hizmet dökümünüzü yanınızda bulundurun.

   5. Merhaba Ekrem bey, babamin annemden oturu yesil pasaportu var. Annem 2004 babam 2011 yilinda devletten emekli oldu. Babamla yurtdisina cikacagiz emekli belgesi var. Ancak ozel bir sirkette calisiyor. Emeklilik belgesine ek bir belgeye gerek var mi. Tesekkurler

   6. Yasemin Hanım; istenmemesi gerekiyor ancak Rodos dönüşünde bir emeklinin anlattığını yukarıda aktardım. O her ihtimale karşı SGK belgesini hazırlamış. Belki elinde olmasaydı sistemden bakarak yine de çıkışına izin vereceklerdi. Bu konuda Deniz Bey de istenmeyeceğini ifade ediyor. Benim de görüşüm aynı.

   7. Yazımda belirttiğim gibi;”Devlet memurluğundan emekli olanlar; Emekli olduklarına dair kimlik kartı veya belge ibraz edenler ya da sistem üzerinden emekli veya görevinden kendi isteğiyle ayrılmış olduğu anlaşılanlar, sorunsuz olarak yurt dışına çıkış yapabilmektedirler”

 21. Merhaba, Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkürler.

  Eşimden dolayı yeşil pasaport sahibiyim. Kendime ait bir işletmem var. Eşimin çalıştığı yerden alacağı izin belgesi dışında benim bir belge sunmam gerekecek mi. Teşekkürler

  1. İlçe milli eğitim yeterli ama bazı ilçeler kaymakamdan onay alıyor siz kurumumuza çıkış talebi dilekçesi veriyorsunuz onlarda kimlik fotokopisi üst yazı ve dilekçenizi sizinle ilçe milli eğitme yolluyor ama çıkıştan on gün önce götürmeniz gerek..

 22. Merhaba, ben tur şirketi ile 2 gün sonra yurtdışına çıkacağım. Eşim ve ben devlet memuruyuz… benim de eşimden dolayı yeşil pasaportum var.. ben kendi kurumumdan yurtdışına çıkış izni aldım ancak eşimin kurumundan herhangi bir izin kağıdı almadım.. herhangi bir sorun yaşar mıyım??

  1. Merhabalar, blog yazımda; (yeşil pasaportlu çalışan memur olarak) kendi deneyimlerimi ve Sabiha Gökçen havalimanında polis bankosu önündeki panonun fotoğrafı ile orada yazan açıklamaları paylaştım.
   Ancak resmi kanallarda bu konularda net ve yeterli açıklamalar bulunmadığından, blog yazıma tahminlerimin üzerinde çeşitli soru ve yorum geldi. Elimden geldiğince bildiklerim ve birinci ağızdan duyduklarımla sorulara cevap vermeye çalışıyorum ancak bu konuda uzman değilim, dolayısıyla kimseyi de yanlış şekilde yönlendirip magdur etmek istemem.
   Bildiğim kadarıyla yeşil pasaport sahibi eşinizin kurumundan izin yazısı almanız gerekiyor ancak Kurumunuzun konuyla ilgili birimine danışsanız daha iyi olur diye düşünüyorum, saygılar…

   1. Öğretmenim, eşim emekli. Yeşil pasaportum eşimin üzerindrn. Çalıştığım kurumdan izin kağıdımı aldım. ( ilçe milli eğitimden ıslak imzalı)Bu izin kağıdının yurt dışına çıkış tarihine kadar en fazla 10 gün öncesinden onayı gerekiyor. 3 gün önce yurtdışına çıkış yaptım. Hatta şu anda yurt dışından yazıyorum. İstanbul Atatürk Havaalanda check in yaptırdıktan sonra polis noktasına gidiyorsunuz. Orada gbt yapıyorlar ve biniş kartınızı onaylıyorlar. En önemli konu; pasaportum eşimin üzerinden, eşim emekli olduğu için izin kağıdı getirmenize gerek yok dedi polis. Bu da benim tecrübem , paylaşayım istedim.

   2. Katkınız için çok teşekkür ederim,
    evet emeklilerden belge istenmiyor (başkaca bir yerde çalışmıyor ise)

   3. Teşekkür ederim… ben sadece kendi kurumumdan izin kağıdı aldım.. yarın gece gidiyorum… eşimin kurumundan izin kağıdı alacak zamanım yok… bugün birkaç arkadaşa sordum bu şekilde çıkış yapabilmişler… inşallah benim için de sorun olmaz…

 23. Merhaba.Ben ani bir karar ile Amerikaya gideceğim.Sizin yorumlarınızı henüz gördüm.
  Geçen yıl Amerikaya 27 Haziranda gidip 25 temmuz gibi döndük.Ben yeşil pasaportlu emekliyim ve aktif çalışıyorum.Bilirsiniz yine kurumların emekli içinde bir ssk ödemesi oluyor.Geçen yıl 10 yıllık vizemizi ve emekli olduğum bakanlığın ıslak imzalı onayını ve şimdi çalıştığım kurumdan ise çalıştığıma dair belge almıştım.Fakat bir seyahat firmasından bana şunları tekrar yaptırmam gerektiği söylendi.
  – Şimdiki çalışmamdan dolayı SGK DÖKÜMÜ imzalı-kaşeli.
  -Pasaportta yurtdışına çıkabilir diye tekrar bir teyid.
  – Emekli olduğum bakanlıktan tekrar ıslak imzalı kaşeli kağıt.Bilginiz dahilinde geri bidiriminiz benim için önemli.Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhabalar, yazımda; (yeşil pasaportlu çalışan memur olarak) kendi deneyimlerimi ve Sabiha Gökçen havalimanında polis bankosu önündeki panonun fotoğrafı ile orada yazan açıklamaları paylaştım.
   Ancak resmi kanallarda bu konularda net ve yeterli açıklamalar bulunmadığından, blog yazıma tahminlerimin üzerinde çeşitli soru ve yorum geldi. Elimden geldiğince bildiklerim ve birinci ağızdan duyduklarımla sorulara cevap vermeye çalışıyorum ancak bu konuda uzman değilim, dolayısıyla kimseyi de yanlış şekilde yönlendirip magdur etmek istemem.
   Size ancak şunu söyleyebilirim;
   Sabiha Gökçen havalimanında polis bankosu önündeki panoda; emekli yeşil pasaport sahibinin eğer çalışıyor ise sadece çalıştığı kurumdan ıslak imzalı izin-onay yazısı getirmesi gerektiği belirtiliyor.
   Bankoda görevli polisler önlerindeki ekrandan TC kimlik nosu ile hertürlü vatandaşlık bilgilerimize erişebilme yetkisine sahipler ve gerektiğinde, kim çalışıyor, kim emekli, kim kimden dolayı yeşil pasaport almış, SGK kayıtları vs. herşeyi ekranda görebiliyorlar.
   Saygılarımla…

 24. Merhabalar
  Yeşil pasaport sahibi öğretmenim.Eşim de yeşil pasaportlu memur.Temmuz 15 de 1 haftalık İtalya turuna gideceğiz.Yurtdışına çıkış izin belgesini il milli eğitimden kaç gün öncesinde almak gerekiyor.Cevabınız için şimdiden teşekkürler

   1. İyi günler bu 15 gün geçerli olduğunu nerden öğrendiniz bazı yerlerde 1 ay öncesinden alıp çıkanlar olduğunu söylemişler bunla ilgili resmî bir yazı var mı

   2. Merhaba, geçerlilik süresi konusunda resmi bir yazıyı kendim görmedim-okumadım, ancak çalıştığım kurumun insan kaynakları müdürlüğü bu şekilde bizleri bilgilendirdiği için, bu konuda bir tereddütüm yok. Havalimanındaki polis de tüm resmi kurumlara Ohal uygulamaları konusunda açıklayıcı bir genelge gönderildiğini söylemişti.

 25. Merhabalar,
  Emekli yeşil pasaport sahiplerinden, çalışmıyor ise herhangi bir belge-evrak İSTENMİYOR. Ancak bir yerde çalışıyorsanız çalıştığınız kurumdan “yurtdışına çıkışında sakınca yoktur” yazısı almanız gerekir. Blog yazımda da Sabiha Gökçen havalimanındaki polis bankosu önündeki açıklama tabelasının fotoğraflarını koymuştum, orada da göreceksiniz. Saygılar.

 26. ben emekli askerim, eşimle kıbrısa gideceğim. izin belgesi gerekir mi?
  gerekli olduğunu okudum belgeyi herhengi bir SGK dan alabilşr miyim yoksa kendi kurumumdan K.K.K.lığından mı alacağım?

 27. Merhaba,
  Benim yaz sonrası bir planım var 19 yaşındayım ve babam sayesinde yeşil pasaport sahibiyim lakin ilk defa Avrupa’ya gideceğim babamın çalıştığı kurumdan aldığım yurtdışına çıkışım için sorun olmayacağını bildiren evrakla havaalına gittim diyelim harç pulumu aldım ve direkt kontrole gidiyorum ve içeri mi giriyorum ve bunları geçtiğimi varsayarsak mesela Avrupa içinde gezerken vize istenilir mi benden veya pasaport kontrolünde sorun çıkar mı?
  Cevaplarsanız sevirim iyi günler

  1. Merhabalar,
   Ben yazımda ülkemizde ilan edilmiş bulunan OHAL (Olağanüstü Hal) koşulları içinde Yeşil pasaport sahipleri için Türkiye havalimanlarında uygulanmaya başlayan yeni uygulama hakkındaki deneyimlerimi paylaştım.
   Vize konusu ise tamamen farkı bir konu. Dışişleri Bakanlığının web sitesinde “Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları” başlığı altında hangi ülkelerin vize isteyip istemediğini kontrol edebilirsiniz.

   1. Ek olarak şu soruyu sormak istiyorum izin belgesini alırken babam çalıştığı kurumdan yurtdışı çıkış izin belgesi isteyeceğim sadece babam olsa yeter mi bu belgeyi alırken benimde bulunmam gerekiyor mu acil cevaplarsanız çok sevinirim.

 28. selamlar yeşil pasaportum var 2022 yılına kadar geçerli öğrenciyim 21 yaşında bu yaz sigortalı bir işte çalışacağım pasaportumun iptali gibi bir durum söz konusu olur mu eylül ayına gidiş dönüş bileti aldım sofya üzerinden avrupaya izin belgesi alırken önüme çıkar mı bu durum teşekkürler

  1. Merhaba Kemal Bey. Sigortalı olarak işe başladığınız tarih itibariyle yeşil (Hususi) pasaport hakkını kaybetmiş olacaksınız. Zira yeşil pasaport başvurusunu yapan ebebeyniniz, pasaport talep formunun arka yüzünde “Kendisine hususi damgalı pasaport talebinde bulunduğum ergin ve veya/ergin olmayan çocuğum/çocuklarımın öğrenci olduğunu, herhangi bir işte çalışmadığını, öğrenim durumu haricinde birlikte yaşadığımızı, bekâr olduğunu ayrıca bu hususların değişmesi halinde hakkımdan dolayı aldığım/alacağım pasaportu iade edeceğimi taahhüt ederim. ” ibaresi bulunan metnin altına imza atıyor. Zor durumda kalabilirsiniz, bilginiz olsun.

   1. selamlar zerrin hanım , peki nasıl bir sorunla karşılaşabilirim izin isterken mi daha önce yurt dışına çıktım ohal zamanında ve izin belgesi aldım ve sadece adli vukuat kağıdımı istediler ben ve ebeveynimin // şimdiki durumda 2 aylık çalışmayı düşünüyorum bu durumda artık yeşil pasaport çıkartma hakkım kalmıyor mu ? teşekkürler

  2. Sigortalı işte çalışmanız hususi pasaportunuzun iptalini gerektirir. Bu konuda hak sahibinden anneniz/babanız imzalı taahhütname alınıyor. Kontrol esnasında SGK’lı olduğunuz anlaşılırsa geçişinize izin vermezler ve hak sahibi soruşturma geçirir.

 29. Ben de eş durumundan yeşil pasaportlu olanlardanım. Eşim emekli ben ise öğretmenim. Kurumumdan izin belgemi aldım.Şimdi bir de eşimin emekli olduğu kurumdan mı izin almam gerekiyor?Paylaştığınız banko önündeki açıklamalara göre gerekli değil de hadi isterlerse geri mi döneceğiz? sıkıntılı.Böyle durumda olup da sesimi duyan yardımcı olur mu?Şimdiden teşekkürler

   1. Zerrin hanım, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ancak emeklilerden (hiç bir yerde çalışmıyor ise) belge istenmediği havalimanında polis bankosu önündeki açıklama tabelasında da açıkça belirtilmiş, ayrıca yakın zamanda yurtdışına çıkış yapan birkaç emekli arkadaşımdan da konuyu teyit ederek yorumlara cevap yazdım. Polis bankosundaki görevliler TC kimlik numaramız ile SGK vs. tüm vatandaşlık bilgilerimize ulaşabiliyor, Sizin bahsettiğiniz aile büyüğünüz muhtemelen bu sorguda bir yerde çalışıyor görünmüş olabilir. saygılar…

 30. merhaba
  ben devlet memuruyum kızımda(12 yaşında) benden dolayı yeşil pasaportu var. okulla beraber ingilizce kursu için ingiltereye gidecek babasıyla boşandık. Velayeti bende muvafakatnameyi noterden çıkardım. Acaba babası da ayrıca muvafakat vermesi gerekir mi?

 31. Merhaba,
  Bildiğim kadarıyla Emekli Yeşil Pasaport sahibi Ebeveyniniz, yine bir kamu kurumunda çalışıyor ise, onun vasıtası ile yeşil pasaport almış olduğunuz için,
  ebeveyniniz çalışmakta olduğu kurumdan sizin için izin yazısı alması gerekiyor. Alacağınız onay-izin yazısının geçerlilik süresinin 15 gün olduğunu da göz önünde bulundurup, yurtdışına çıkış zamanınıza yakın bir tarihte belgenizi almanızı tavsiye ederim.

 32. Merhabalar, ebeveynimin yeşil pasaport hakkından yararlanmak üzere ileri tarihlerde yurt dışına çıkacağım, merak ettiğim konu şu: Emekli olup da çalışmaya devam eden kişi söz edilen belgeyi direkt olarak çalıştığı kurumdan (örnek:bir tıp merkezi) mı alacak yoksa SGK,Sağlık Bakanlığı vb. kurumlar ile irtibata geçmemiz gerekiyor mu?

 33. Eski eşimden dolayı, yeşil pasaportum var 2020 geçerli. Yurt dışına çıkmak için Yeşil pasaport sahibinden kurumlardan ıslak imzalı belge isteniyor . Ben boşanmışım ve esnafım. Eski eşim çalıştığı kurumdan nasıl belge alıp bana verecek. 25 haziran 2015 ben Esenboğa havalimanından bu iş yeri belgesi olmadığı için pasaport polisi beni geri çevirdi. Uçak biletim yandı . Bilgi paylaşırsanız sevinirim . İyi bayramlar.

  1. Malesef OHAL nedeniyle yeşil pasaport sahipleri için yutdışına çıkışlarda (kimlik ile gidilebilen Kıbrıs ve Gürcistan da dahil olmak üzere) belge zorunluluğu var.
   OHAL durumunun yakın zamanda bitmeyeceğini de öngördüğü için eş durumundan yeşil pasaport alan birçok kişinin, yeşil pasaportu iade edip, normal pasaporta döndüğünü duyuyoruz.
   Size de iyi bayramlar…

  2. Osman Bey, hususi pasaportunuzu eşinizin çalışması nedeniyle almışsınız, evlilik bağınız bittiği için eşiniz bu durumu emniyete bildirip pasaportunuzu iptal ettirmeliydi. 2020’ye kadar geçerliliği yok. Hususi pasaport sahipleri durumlarındaki değişikliği mutlaka bildirmek zorunda. Eşiniz bu nedenle soruşturma geçirebilir, siz de suçlu duruma düşersiniz.

 34. Merhaba
  Yeşil pasaportlular için kurumdan alınacak izin belgesinin yurtdışına çıkıştan kaç gün önce alınması gerekir acaba? Bu konuda bir kısıtlama var mı ? Yani geriye dönük 15 günlük izin belgesi kabul edilir gibi…Biliyor musunuz?

 35. Benim bir sorum var. Ben memurum ve eşim de memur. Eşimden dolayı yeşil pasaport sahibiyim. ben yurt dışına çıkarken hem eşimin kurumundan hem kendi kurumumdan mı izin belgesi alacağım acaba? Yoksa eşimden dolayı faydalandığım için sadece eşimin kurumundan mı izin kağıdı almam gerekiyor? Bu konuda bi bilginiz var mı? Teşekkürler.

  1. Merhabalar, Kurumlar arasında farklı uygulamalar olabileceği için, bu konuda kurumunuzun İnsan Kaynakları Müdürlüğünden bilgi almanız daha doğru olur sanırım. Ben sadece havalimanında yaşadığım durumu aktamaya çalıştım. teşekkürler…

   1. Yeşil pasaport sahibi milli eğitim personeliyim tur şirketi SGK dökümü alın isteniyor dedi… Doğru mudur?

   2. Çalışan Yeşil pasaportlulardan sadece, yurtdışına çıkışında sakınca olmadığına dair kurumundan ıslak imzalı onay-izin belgesi getirmesi isteniyor, sgk dökümü istendiğini kimseden duymadım. Zaten gbt sorgusu ile bu bilgilere ulaşabiliyorlar.

Leave a Reply