OHAL’de Yeşil (hususi) pasaport ile yurtdışına çıkış -2

 

Atatürk Havalimanı -Açıklama

2017 yılı başındaki bir yurtdışı seyahatinden sonra (yeşil pasaportlu çalışan memur olarak) kendi deneyimlerimi ve Sabiha Gökçen havalimanında polis bankosu önündeki panonun fotoğrafı ile orada yazan açıklamaları “OHAL’de Yeşil (hususi) pasaport ile yurtdışına çıkış” başlıklı yazımda paylaşmıştım. Ancak bu konularla ilgili olarak resmi kanallarda yeterli ve derlitoplu bir açıklama bulunmuyor olacak ki, yazım epeyi tıklandı ve tahminlerimin çok üzerinde çeşitli soru-yorum geldi. Konunun uzmanı değilim, ancak elimden geldiğince kendi gözlemlerim, birinci ağızdan duyduklarım ve devlet kurumlarına ait web sitelerinden öğrendiğim bilgilerle bu soruları cevaplamaya çalıştım.

O nedenle bu yazıda da özellikle OHAL döneminde merak edilenler ile yurtdışı seyahatlerinde dikkat edilmesi gereken bazı konulara topluca değinmek istedim, faydalı olacağını ümit ederim;

 • Temmuz 2016’da OHAL ilanından hemen sonra havalimanındaki yeni uygulamalar tam oturmadığı için izdiham ve kuyruklarda bekleme gibi bazı durumlar, yolcularda uçak kaçırma endişesi yaratmıştı. Bu nedenle birçok web sitesi ile blog’da halen en az 4-5 saat kadar önce havalimanına gidilmesi yönünde tavsiyeler okuyoruz. Ancak Şubat 2017 de yaptığım seyahat ve sonrasında da çeşitli sebeplerle birçok kere Atatürk Havalimanına ve Sabiha Gökçen Havalimanına gittim, Yeşil Pasaportluların evrak teslimi ve GBT işlemlerinin yapıldığı Polis bankolarında herhangi bir kalabalık veya kuyrukla karşılaşmadım. İşlemler rutine oturmuş görünüyor.
 • Daha önce pasaport ve biniş kartının fotokopisi de istendiği için havalimanı içinde fotokopi çekmek için koşturuyorduk; artık pasaport, biniş kartı vs. hiç bir evrakın fotokopisi istenmiyor.
 • Çalıştığınız kurumdan aldığınız izin-onay belgesinin 15 günlük geçerlilik süresi var. Bu nedenle yurtdışına çıkış tarihinizle, kurumunuzun yazıyı hazırlama süresi arasında geçecek süreyi hesaba katarak, çıkış yapacağınız tarihe yakın bir zamanda almakta fayda var.
 • Havalimanındaki bankoda görevli polis memurları (GBT- Genel Bilgi Tarama) ile vatandaşlık bilgilerimize erişebilme yetkisine sahipler ve gerektiğinde önlerindeki ekrandan, kim çalışıyor, kim emekli, kim kimden dolayı yeşil pasaport almış, SGK kayıtları vs. hertürlü bilgiye ulaşabiliyorlar.
 • Polis bankosundaki açıklama tabelalarında bir fax numarası da yer almakta dolayısıyla, belge kaybı vs. gibi oluşabilecek acil bir durumda fax ile kurumunuzdan belgenizin kopyasını temin edebilme imkanı sağlanmış görünüyor. Ancak fax gelinceye kadarki süre içinde uçağınızı kaçırma olasılığının yüksek olduğunu düşünürsek, ıslak imzalı belgeyi sıkısıkı korumak en iyisi…
 • Kimlerden belge istendiği de en çok sorulan konulardan biri idi, o nedenle yine burada kısaca özetlemek istedim;
  • Devlet memurluğundan emekli olanlar; Emekli olduklarına dair kimlik kartı veya belge ibraz edenler ya da sistem üzerinden emekli veya görevinden kendi isteğiyle ayrılmış olduğu anlaşılanlar, sorunsuz olarak yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.
  • Emekli eş ve çocukları ile görevinden kendi isteğiyle ayrılmış (müstafi) kişilerin eş ve çocukları da yine sistem üzerinden kontrol edilerek yurt dışına çıkışlarına normal olarak müsaade edilmektedir.
  • Aktif görevde bulunan Devlet memurları; Bağlı oldukları kurum ve kuruluşların yetkili amiri tarafından yurt dışına çıkmalarına mahsur olmadığına dair belgeyi ibraz edenlerin yurt dışı çıkış işlemleri normal olarak yapılmakta, belge ibraz edemeyenlerin yurt dışına çıkışlarına müsaade edilmemektedir.
  • Kamu çalışanlarının hakkından dolayı pasaport (hususi veya hizmet) alan memur olmayan eş ve çocukları için, çalışanın kurumundan alacağı ‘’kurumumuzda görevli çalışanımızın yurtdışına çıkmasında mahsur olmadığı, eş ve çocuklarının çalışanın hakkından dolayı pasaport hamili olduğu’’ şeklinde yazı ile gelenlerin yurt dışına çıkış işlemleri normal olarak yapılmaktadır.
  • Devlet memurluğundan emekli olup, çalışanlar ve onların yakınları da aktif görevde bulunan devlet memurlarının tabi olduğu kurallara tabidir.
 • Yukarıdaki açıklamalar dışında, belge alıp almayacağınız veya hangi kurumdan alacağınız konusunda bir tereddütünüz var ise bağlı olduğunuz kurumun İnsan Kaynakları Müdürlüğüne danışmanız en doğrusu olur. Havalimanında görevli polis memuru tüm kamu kurumlarına konu ile ilgili bir Genelge gönderildiğini belirtmişti.

Yurtdışına seyahatlerde dikkat edilmesi gereken diğer konular:

 • Pasaport süresi: Yeşil Pasaport sahibi olup, birçok ülkeye vize sorunu olmadan gidebilme şansını yakalayınca, insan böyle şeyleri gözden kaçırabiliyor. Ancak her devletin ülkeye girişte Pasaportlarda aradığı asgari geçerlilik süreleri var. Bu husus kamuoyunda da tam bilinmediği veya gözden kaçtığı için çokça mağduriyetler yaşanmış olmalı ki, Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Daire Başkanlığı kendi web sitesinde 25.04.2016 tarihli “YURT DIŞINA ÇIKARKEN MAĞDUR OLMAMANIZ İÇİN GİDECEĞİNİZ ÜLKENİN SİZDEN NE KADAR SÜRELİ PASAPORT İSTEDİĞİNİ ÖĞRENİN” şeklinde bir duyuru yayımladı.  Dışişleri Bakanlığının web sitesinden tek tek tüm devletlerin istediği asgari süreleri, listelenmiş halde görebilirsiniz. Örneğin genellikle Schengen ülkeleri,  ülkede kalışınızın son günü itibariyle 3 aydan az süresi kalmış yeşil (hususi) pasaportları kabul etmiyor. Bu süre Azerbaycan için 1 ay iken, Birleşik Arap Emirlikleri için 6 ay, Moğolistan için 1 yıl. Yani vizeden muaf olsanız dahi, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmenizde yarar var.
 • Yurt Dışı Seyahat Duyuruları: Yine Dışişleri Bakanlığının web sitesinde seyahat edeceğiniz ülkeye ilişkin varsa sizi ilgilendirebilecek tüm bilgi ve duyurulara ulaşabilirsiniz. (Toplumsal olaylar, afet veya terör riskleri, vize rejimi değişiklikleri, ülkeye girişte istenen belgelerdeki değişiklikler,  yolcuların üzerinde veya eşyaları arasında bulunması yasaklanan maddeler vs. gibi)
 • Seyahat Sağlığı: Seyahat edeceğiniz ülkedeki sağlık riskleri açısından şüpheleriniz varsa “seyahat sağlığı” web sitesinden ülke detayında bilgi alabilir, ayrıca 444 77 34 Nolu Seyahat Sağlığı Danışma Hattını arayıp ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

Herkese keyifli ve sağlıklı yolculuklar dilerim.

27 thoughts on “OHAL’de Yeşil (hususi) pasaport ile yurtdışına çıkış -2

 1. Merhaba,

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yazınızda anlamadığım şöyle bir ibare var. “Schengen ülkeleri, ülkede kalışınızın son günü itibariyle 3 aydan az süresi kalmış yeşil (hususi) pasaportları kabul etmiyor. Yeşil pasaport hamili, Schengen ülkesine girerken pasaport görevlisi kalışımın son gününü nasıl bilebiliyor? Dolayısıyla benim pasaport geçerlilik tarihimi neye göre hasaplıyor?

  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Blogumu ziyaret ettiğiniz için ben teşekkür ederim, İfadem açık olmamış sanırım,
   Önemli olan sizin ne kadar kalacağınız değil de, pasaportunuzun son kullanma tarihi diyelim.
   Yeşil pasaport sahipleri AB ülkelerinde vizesiz olarak 90 gün yani 3 ay kalabilme hakkına sahip olduğu için
   3 aydan daha az süresi kalmış bir yeşil pasaport ile giriş yapamazsınız
   (ki daha türkiyede havalimanında da çıkış yapmanıza müsaade etmezler)

   1. Merhaba,
    Ben Belçikaya 3 aylık bir erasmus stajına gitmeyi planlıyorum Yeşil pasaportumla. Fakat dışişleri bakanlığının sitesinden öğrendiğim kadarıyla belçika pasaportumu geçerli sayması için son geçerlilik tarihinden 3 ay öncesine kadar ülkeden çıkmam gerekiyor.
    benim pasaportumun geçerlilik tarihinden yaklaşık 3 ay 10 gün öncesinden belçikaya girmeyi planlıyorum. teorik olarak mümkün oluyor eğer 10 gün sonra ülkeden çıkacaksam fakat ben 3 ay kalıp pasapotun son kullanma tarihinden 10 gün öncesinde türkiyeye dönmeyi düşünüyorum. Bu durumda birincisi beni ülkeye alırlar mı sizce ikincisi dönüşte ne gibi bir yaptırımla karşılaşırım? bilginiz ve yorumunuz çok yardımcı olacak

   2. Merhaba, uzun süredir siteyle ilgilenemediğim için sorunuzu görmemişim, cevap için umarım geç olmamıştır.
    T.C.Dışişleri Bakanlığının web sitesindeki konuyla ilgili açıklamasında “İkamet/Vize süresinin sonu itibariyle” diye bir ibare var. Yani Belçika’da kalış sürenizin sonunda döneceğiniz tarihte pasaportunuzun halen en az 3 aylık daha süresi olması gerekiyor.

 2. Merhabalar. Ben Amerika da master ogrencisiyim. 2014 senesinde geldim amerika ya . bende su an 2 tane pasaport var. yesil pasaport ve bordo pasaport. amerika vizem yesil pasaport n icin de. 2015 senesinde yesil pasaportum sona erdi, bordo pasaport cikarttim turkiye de. ulke giris cikislar da 2 pasaportumu da tasiyorum. Babam ohal nedeniyle aciga alindi 2016 yazinda. ben simdi turkiye ye gidersem, amerika ya donus te benden yesil pasaportm var diye kurum yazisi filan isteyecekler mi acaba ? normal de yesil pasaportm delinmis durumda. bordo pasaportm var. ama amierka vizesi yesil pasaport da oldugu icin yanimda tasiyorum surekli. tesekkurler…

  1. Merhaba, anlattığınız durum çok sorunlu gibi görünüyor, bu konularda pek bilgim yok açıkçası ama medyada okudıklarımızdan çıkarımla Turkiyeye giriş yaptığınızda pasaportunuzun iptal edilme ve yurtdışı yasağı olasılığı bile var bence…!

   1. Bordo pasaportun mu iptal edilme durumu olabilir ? Bu durumla ilgili nereden bilgi alabilirim acaba sizce?

   2. Yeşil pasaport sahipleri ile yakınlarından yurtdışına çıkışta istenen belge zorunluluğu kasım 2017’de kaldırıldı.
    OHAL nedeniyle kurumlardan bilgi edinme imkanı ise çok kısıtlı, onun için önerebileceğim bir yer malesef yok,
    belki ekşisözlük’te benzer sorunları yaşayanların paylaşımlarından bir fikir edinebilirsiniz diyeceğim.
    Kolay gelsin.

 3. OHAL durumunda ister yeşil, ister bordo pasaportunuz olsun, öncelikle pasaportunuzun iptal/zayi/tahditli olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.

  Pasaportunuzun iptal olduğunu üç farklı şekilde öğrenebilirsiniz.

  a) Yurtdışına çıkmak üzere havalimanlarında pasaport kontrol noktalarında Polnet sistemi üzerinden yapılan kontrollerde. Bu durumda polisler size havalimanındaki emniyet büro amirliğine kadar refakat edecekler, duruma göre 5 dk ile 3 saat arası sürelerde sorgulama yapacaklar ve pasaportunuzun iptal durumundan dolayı muhafaza edildiğine dair bir “tebliğ tebellüğ tutanağı” vereceklerdir. Dolayısıyla elinizde resmi olarak bir belge bulunacaktır. Ancak bu belgede pasaportunuzun iptal sebebi belirtilmemektedir.

  b) Yeni pasaport almak için ilgili emniyet müdürlüklerine başvurulduğunda: Bu durumda ilgili polis memuru Polnet sistemindeki iptal/zayi kaydından dolayı pasaport alamayacağınız sözlü olarak bildirecektir. Ancak size resmi bir belge verilmemektedir.

  c) İlçe emniyet müdürlüklerine “protokol belgesi” (daha önceki pasaport bilgilerini ihtiva eden belge ) için başvurulduğunda: Başvurudan takriben 1 veya 2 gün sonra alınan bu belgede pasaportunuzun ne zaman iptal ediliğini resmi olarak görebilirsiniz, ancak pasaport iptal sebebine ilişkin bir ibare bulunmamamaktadır.

  Detaylı bilgi için https://pasaportiptali.wordpress.com/pasaportun-iptal-oldugu-nasil-anlasilir/ adresine bakabilirsiniz.

 4. Merhaba, babam emekli polis memuru 3. Seviye ben 22 yaşındayım üniversite öğrencisiyim benim için gerekli olan şartları inceledim hepsi tutuyor ama aklımda bir soru var bir maddede diyorki “SGK, bağkur ve emekli sandığında ödeme kayıtlarının olmaması” ben okulu kazanmadan önce yani 2 sene evvel sigortalı bi işte çalışmıştım yani sigortam ödenmişti şimdi ise öğrenciyim bu durumda ne oluyor?

 5. Merhabalar ben babamın üzerinden (öğretmenlikten emekli) yeşil pasaport aldım.Geçen ağustos ayında Antalya havalimanından Almanya’ya uçuşum vardı fakat boarding pass almak için sıra bana geldiğinde görevli memur benden ailem adına yurt dışına çıkışlarında sorun olmadığına dair ıslak imzalı belge istedi.Daha önce yurt dışına çıktım ohal zamanında ve hiç bir belge almadan çıkmıştım.Uzun uğraşlar sonunda beni pasaport polisiyle görüşmeye yolladılar ve damgam basılıp çıkışıma izin verildi.Aralık ayında Polonya’ya bir uçuşum olacak ve stres oldum acaba yeniden böyle bir şeyle karşılaşacak mıyım diye sizin görüşleriniz nedir bu konu hakkında ?

  1. Merhaba,
   Ülkemizde ilan edilen OHAL ile kamu personelleri ve yakınlarının yurt dışına çıkışlarında getirilen birtakım kısıtlama ve kuralların uygulamaya konulma tarihi 21 Temmuz 2016. Siz de geçen sene agustos da OHAL ilanının hemen sonrasında sözkonusu kısıtlamalara takılmışsınız demek ki, ancak onun öncesinde herhangi bir belge istenmiyordu. (dolayısıyla bahsetiğiniz daha önceki çıkışlarınızda OHAL yoktu ki, belge istensin)
   Geçen birbuçuk yıl içinde artık uygulama bir düzene oturdu ve yazımda belirttiğim gibi emekli kamu personeli ve yakınlarından herhangi bir belge istenmiyor.
   Ayrıca sözkonusu uygulamanın tümden kaldırılması da gündemde; Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Ekim ayının sonunda yaptığı açıklamada şunları söylemişti:
   “Kamu görevlilerinin yurt dışına çıkarken çalıştıkları kurumdan ‘yurt dışına çıkmalarına sakınca yoktur’ diye belge aranıyordu. Aynı zamanda yakınları da böyle bir uygulamaya muhattap oluyordu. KKTC, Ukrayna ve Gürcistan’a gitmek isteyen vatandaşlarımız nüfus cüzdanlarıyla yurtdışına çıkıyorlar ancak bunlar içinde SGK sorgulaması yapılıyor eğer kamu görevlisiyse kurumlarından belge isteniyor ve bu da bir takım zorluklara yol açıyordu. Bu tedbire 15 Kasım’dan itibaren gerek kalmamıştır. Teknik imkanlar çerçevesinde adli olarak yurtdışı yasağı konanlar dışında vatandaşlarımız rahatlıkla yurt dışına çıkabileceklerdir.”
   http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/519474.aspx bu linkte konuyla ilgili genelgenin sınır kapılarına gönderildiği belirtiliyor
   iyi yolculuklar…

   1. Hayır siz beni yanlış anladınız.Ben ilk yurt dışına çıkış tarihimi 2017 Şubat ayı zamanlarında yani ohal zamanında yapmıştım ve benden hiç bir belge istemediler.Fakat 2017 nin Ağustos ayında çıkmak istediğim zaman ise bu tarz belgeler istenmişti.Paylaştığınız yazıya göre hepsi tamamen kaldırıldı anladığım kadarıyla yardımınız için teşekkürler…

 6. İyi günler… Yurt dışına çıkışımı yaptım. 1 haftadır İtalya dayım. 3 ay kalmayı planlıyorum. Bu süre içerisinde Türkiye ye ye hafta sonu gidip gelmek istesem, tekrar izin belgesi çıkarmam gerekiyor mu?

  1. merhabalar,
   sanırım evet, çünkü yurtdışında kalış süresinin bir önemi olduğunu düşünmüyorum.
   Kamu çalışanları ve onların vasıtası ile yeşil pasaport almış olan yakınlarının, her çıkışlarında “yurtdışına çıkışında sakınca yoktur” yazısı ibraz etmesi gerekiyor.

 7. İyi günler
  6 Ağustosta yurtdışına çıkacağım.Babam 17 yıl önce illerbankasından (yeşil pasaport alabilecek seviyeye ulaşıp) istifa etmiştir.Bende de o yüzden yeşil pasaport var.Şu anda kendisi özel bir şirkette çalışıyor.OHAL’den dolayı yurtdışına çıkmak için izin belgesi almalı mıyım almalı isem bu belgeyi hangi kurumdan almalıyım ? Sabiha Gökçen’den uçuşum ama 2 gündür hiçbir yetkiliyle göreşemedim.Emniyet Müdürlüğüne gittim orada da uçuşun gerçekleşeceği havalimanından bilgi almam gerektiği söylendi.Yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim

  1. Merhabalar,
   Emekli eş ve çocukları ile görevinden kendi isteğiyle ayrılmış (müstafi) kişilerin eş ve çocuklarına, sistem üzerinden kontrol edilerek yurt dışına çıkışlarına normal olarak müsaade edilmekte, ancak sözkonusu kişi çalışıyor ise yakınlarının, hak sahibinin kurumundan izin (orijinal) belgesi getirerek önsorgu işlemini yaptırması gerektiği Sabiha Gökçen havalimanındaki polis bankosu önündeki açıklama tabelasında (şu yazımda fotoğrafı var) belirtiliyor. Burada kurumdan kasıt “kamu kurumu” olmalı, babanız özel bir şirkette çalıştığı için bir belge getirmenize gerek olmayacağını düşünüyorum ancak bu konuda net bir açıklama yok maalesef. Konunun uzmanı değilim sadece kendi deneyimlerimi ve okuduklarımı paylaşmaya çalışıyorum. Kolay gelsin, iyi yolculuklar…

   1. Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Sabiha Gökçen havalimanına ulaşamayınca başka bir havalimanını(Konyadakini) aradım nasıl olsa uygulanan prosedür aynıdır diye.Onlar da sistemden direk bakabileceklerini ve herhangi bir belgenin gerekli olmadığını söylediler.

  1. Merhabalar,
   Kendi kurumumda İnsan Kaynakları Müdürlüğünün bize verdiği bilgi bu şekilde (15 gün).
   Hatta yazımın altındaki bazı yorumlarda Milli Eğitim personeli için “sakınca yoktur” yazısının 10 gün geçerlik süresi olduğunu belirten kişiler de vardı.
   Bence vakit kaybetmeden kendi kurumunuzdan bilgi alırsanız sizin için daha iyi olur. Saygılar…

   1. Yurtdışı çıkış yazısını tekrar alıyorum. İlginiz için teşekkür ederim.
    İyi günler.

Leave a Reply