Meraklısına en yakın SAKURA ROTALARI

Japon kökenli bir kelime olan Sakura’nın Türkçesinin kiraz çiçeği olduğunu meraklıları biliyordur sanırım, ancak Yurdumuzda yetişen kiraz ağaçlarıyla karşılaştırıldığında çok daha büyük ve görkemli çiçekler açan sakura, meyveye dönüşmese de güzellikleriyle herkesi kendine hayran bırakan ve bahar mevsiminde bulunduğu yeri cennete dönüştüren bir ağaç çeşidi.  Ben de Japonya fotoğraflarında görüp âşık olmuştum Sakura manzaralarına. İçim sıkılınca hala internette açıp bakarım.

Sakura’nın Japon kültüründe özel bir yeri olduğundan, sakura ağaçlarının çiçek açtığı dönemde ülkede çeşitli festivallerin düzenlenmekte olduğu ve ülke dışından da çok sayıda insanın da bu harika manzaraları görmek için dünyanın dörtbucağından akın ettiğini biliyoruz. Ancak ortalama Türk insanı için Japonya uzak, ulaşmak da pahalı olunca, benim gibi o güzelim manzara fotoğraflarına bakarak iç geçiren “sakurasever”lerin, daha yakın, daha ulaşılabilir lokasyonlarda sakura kovalaması kaçınılmaz oluyor.  İşte bu yazımda meraklısına en yakın sakura rotalarını anlatmak  istedim;

Sakura’lar Japonya’nın doğal zenginliği olarak kabul edildiğinden, ağacın ya da tohumunun ülke dışına çıkartılması yasaklanmış,  sadece evrensel dostluğu pekiştirmek ve diğer ülkelerle ilişkilerini geliştirmek amacıyla Japon hükümeti tarafından hediye edilmekteymiş diğer ülkelere.

Örneğin; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, ülkeler arasındaki dostluk için 2003’te kurduğu Baltalimanı Japon Bahçesi‘nde 70 civarında Sakura ağacı dikilmiştir. Yine 120 yıl önce, Japonya’ya yapılan dostluk ziyaretinden dönerken batan Ertuğrul Firkateyni’nde şehit olan 600 denizcimizin anısına, 2005 yılında İstanbul Kozyatağı’ndaki Nezahat Gökyiğit Bahçesine sakura fidanları dikilmiştir. Bunların dışında Ülkemize daha önce de çeşitli vesilelerle sakuraların getirildiği, Yalova’daki Karaca Arboretumu’nda, İstanbul’daki saray bahçelerinde, Emirgan Korusu ve Fenerbahçe Parkında tekil sakura ağaçlarının bulunduğu bilinmektedir.

Ancak henüz fidan boyutunda olan bu sakura ağaçlarından, görsel olarak Japonya’daki Sakura ormanı performansını beklemek şimdilik pek mümkün değil tabiki.  Avrupa’da ise peyzaj öğesi olarak pekçok kentte yetişkin sakura ağacı ve parkı mevcut. Dolayısıyla Japonyalara uzanamayan benim gibi sakuraseverler için oldukça tatmin edici manzaralar sunmaları sevindirici bir durum.

Örneğin 2016 yılı Mayıs başında yaptığım Stokholm gezisinde kent merkezinde dolaşırken tesadüfen “Kungstradgarden”  parkına girdiğimde kendimi pembe bir cennete düşmüş gibi mutlu, çocuklar gibi şen hissetmiştim. Eğer Nisan-Mayıs aylarında  yolunuz Stokholm’e  düşerse “Kungstradgarden” parkına uğramadan, ağaçların altında “hanami” yapmadan sakın ayrılmayın.  Şehrin merkezi bir noktasındaki parkın kuzey bölümünde yaklaşık 60 büyük sakura ağacı bulunmakta. Ayrıca her yıl tekrarlanan “Kiraz Çiçeği Günü Festivali” de 2017 yılında 22 Nisanda düzenlenecekmiş.

Stokholm haritası

333.png

Avrupa kıtasında sakuralarla buluştuğum başka bir yer ise 2016 yılı Nisan ayı ortasında Bonn’da Heerstrasse ve civarındaki sokaklar oldu.  O tarihte henüz tam olarak tüm çiçekler açmamış olsa da, büyük sakura ağaçları sokağı pembe bir koridora dönüştürmüş ve insanlar fotoğraf makineleri ile sokakları doldurmuştu.

Bonn kenti sakinlerince gurur vesilesi olarak görülen bu pembe görsel şölen, Geleneksel Japon Sakura Festivallerinden esinlenerek, her yıl “Bonn Bahar Kiraz Çiçeği Festivali olarak kutlanmakta.

bonn-heerstr

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bonn7

Bu manzaraları Bonn Altstadt olarak adlandırılan eski kent merkezinin hemen kuzeybatısındaki sokaklarda yol boyu görebilirsiniz. Her yıl mevsime göre tomurcukların ne durumda olduğu, çiçeklerin tam olarak ne zaman açıldığı,  ise  şu link‘teki blogdan ayrıntılı olarak takip edilebiliyor. Bu yıl Dron ile havadan bile fotograflamışlar Heerstrasse’yi.

Bonn haritası

Benim yukarıda tanıklık ettiğim iki örnek dışında Avrupa’da Nisan-Mayıs aylarında sakura ağaçlarını görebileceğiniz başka birçok şehir daha var. Geniş bir liste için şu (ingilizce) link yararlı olacaktır.

HANAMİ: Japonlar, güzelliğin ve estetiğin simgesi olan kiraz çiçekleri açtığında,  parklara, bahçelere, tapınaklara akın ediyorlar. Yalnızca çiçekleri seyretmek için… Bu çiçek izleme partilerine “hanami” adı veriliyor. Hanami festivallerinin en can alıcı etkinliği, zen sükûnetine yaraşır şekilde yürümek, güzellikleri içine çekmek…

Leave a Reply