Kamu çalışanlarına yurt dışına çıkışta ‘belge zorunluluğu’ kalktı

Kamu personeli için Kurumdan belge alma zorunluluğu, olağanüstü hal (OHAL) kapsamında, 21 Temmuz 2016 tarihinde uygulanmaya başlanmıştı. Bu kapsamda yurt dışına çıkmak isteyen memurların bağlı bulundukları kurumlardan “yurt dışına çıkışında sakınca yoktur” yazısı almaları gerekiyordu. Havalimanında bu uygulama ile ilgili deneyimlerimi şu ve şu yazımda paylaşmıştım.

Son yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında konu, gündeme gelmiş ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, bu zorunluluğun 15 Kasım itibarıyla kaldırılacağını duyurmuştu.

Veee bu kapsamda Sınır kapılarına gönderilen genelge doğrultusunda 15 Kasım’dan itibaren kamu görevlilerinden artık belge istenmiyor.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Gidiş Katı’nda bulunan uygulama masası da gece saat 00.00’da kapatıldı ve uygulamanın sona erdiğini belirten duyurular bu noktalara asıldı.

Gezgin memurlara iyi seyahatler 🙂

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

2 thoughts on “Kamu çalışanlarına yurt dışına çıkışta ‘belge zorunluluğu’ kalktı

 1. Merhabalar..
  Yeşil Pasaport sahibi devlet memuruyum. Almanyaya gideceğim. Siz yurtdışı çıkışlarında sağlık sigortasını nasıl hallediyorsunuz? SGK bir belge veriyor ama bunun Almanyada ne gibi faydası oluyor? Teşekkürler

  1. Merhaba, sigorta firmaları talebiniz uzerine yurtdisinda kalış tarihlerinizi içeren kisa sureli sigorta yapiyor, ancak ben seyahatlerimde hiç yaptırmadım.
   SGK guvencesinin yurtdisindaki kapsamini ise pek araştırmadım doğrusu.
   Iyi yolculuklar…

Leave a Reply