İsviçre, Appenzell, Ebenalp ve AESCHER DAG EVİ

Seyahatseverler için bazen tek bir fotoğraf yeter yola düşmek için…

İsviçre’yi, kuzenlerimin orada yaşaması nedeniyle birçok kere ziyaret ettiğim için, özenle korunmuş muhteşem doğal güzelliklerinin yabancısı olmasam da, iki sene önce internette şu fotoğraf karşıma çıktığında, o terasta oturmak ve o manzaraya bakmak için kararımı verivermiştim 🙂  Birkaç ay önce bu blog’u yazmaya başladığımda kışkırtıcı fotolar başlığı ile ilk paylaşımım da bu foto oldu, çünkü hiç aklımdan çıkmamıştı.

Bu kayalara sırtını yaslamış minik dağ evinin adı “Aescher-Wildkirchli” deniz seviyesinden 1,454 metre yukarıda ve sadece Mayıs-Ekim ayları arasında hizmet veriyor.

Ben sadece fotoğrafın büyüsüne kapılmıştım ama, bu sevimli dağ evinin National Geographic dergisinin özel bir sayısına kapak olması ve Hollywood yıldızı Ashton Kutcher’in Facebook sayfasında tavsiye etmesiyle, bir anda dünya çapında popüler bir nokta haline gelip, her kıtadan ziyaretçilerin akınına uğradığını ancak İsviçre’ye gittiğimde öğrendim.

Şimdi biraz 19 Mayıs 2017 tarihindeki gezimizi anlatayım; Öncelikle tren veya özel araç ile Appenzell kantonu sınırları içindeki Wasserauen isimli tren istasyonuna gelmek gerekiyor. (rakım: 868 metre)

eben-krokiWasserauen tren istasyonu ile Ebenalp teleferiği arasında sadece bir dere akıyor, çevrede ineklerin otladığı yeşil çayırlar var. Aracımızı teleferiğin önündeki otoparka bıraktığımızda, otoparkta fazla araç bulunmadığını görünce, popülaritesinin aksine yukarılarda da fazla kalabalık olmadığını anladık ki zaten hava da biraz bulutlu ve hafif yağmurlu idi.

Yarım saatte bir karşılıklı sefer yapan teleferik yaklaşık 6 dakikada yolcuları, 1644 metre rakımlı Ebenalp dağına çıkarıyor. (gidiş-dönüş bilet fiyatı yetişkinler için 31 CHF.)

Teleferikle yukarı vardığınızda, hemen aşağıya doğru inen patikayı takip ederek yaklaşık 15 dakikada Aescher-Wildkirchli dağ evine varmak mümkün, hava sisli ise bilinmezliğin içinde bulutların üstünde yürür gibi bir his oluşuyor.  Sadece bu rota yürünecekse özel bir ayakkabı gerekmiyor, patika düzgün. Yol üzerinde bir mağara, bir dağ kulübesi ve küçük bir şapel de var.

Ebenalp dağında çok sayıda yürüyüş rotası var. Web sitesinde bunlarla ilgili detaylı bilgi ve haritalar var. (Eğer hava çok kapalı ise beyazlık dışında hiç bir şey görünmeyeceğinden çıkmak pek anlamlı olmaz, hava durumunu kontrol etmek gerekiyor)

Bilet fiyatları

Patikada ilerlerken köşeyi dönünce bir anda o meşhur fotoğraftaki manzara karşımıza çıkıverdi. Hava bulutlu ve sisli olduğu için, karşıdaki karlı dağlar ve o güzel güneş yansımaları yoktu bizim tablomuzda ama yine de çok güzeldi.

IMG_20170519_172202_043

Dağ evi artık konaklama hizmeti vermemekle birlikte  mütevazi ancak tatminkar bir yiyecek -içecek menüsü ile gelen ziyaretçi ve yürüyüşçüleri ağırlamakta. Biz meşhur appenzell peynirini tatmanın tam sırası diyerek, peynir tabağı sipariş ettik. Gelen tabak da tablo gibiydi gerçekten. Hem sunumu, hem de peynirin tadını çok beğendim. Appenzell peyniri isviçrenin en bilinen ve popüler peynir çeşitlerinden biri. Bu 600 yıllık geçmişi olduğu söylenen peynirin yapımı için sadece buranın dağlarında çayırlarında otlayan hayvanların taze günlük sütleri kullanılıyormuş.

Dagevinin terasında, bir açılıp bir kapanan bulutlarla manzarayı içimize ve fotoğraf karelerine kaydederek, aynı yoldan yine Wasserauen’a indik. Dönüş yolunda Appenzell Innerrhoden kantonunun merkezi olan turistik Appenzell kasabasına da bir uğramadan olmazdı tabii.

Kasabada; tipik ahşap İsviçre mimarisi ile sevimli evler, çok sayıda turistik eşya mağazası, birkaç otel ve restoran ile yöresel peynir, çörek vs. yiyeceklerin satıldığı dükkanlar var. Her dükkanda satılan ürünlerin tadına bakıp deneyerek ağız tadınıza uygun çeşitleri alma imkanı bulunuyor.

Appenzell halkı, tarihine ve geleneklerine bağlılıklarıyla oldukça muhafazakâr olarak tanınıyor. İsviçre 1848 federal anayasası uygulanmaya başlandığından beri, dünya üzerinde eşi benzeri olmayan bir “doğrudan demokrasi” sistemini uyguluyor ve siyasi- sosyal- ekonomik tüm kararlar halk oylaması ile alınıyor. Appenzell kantonunda bu halk oylamalarının geleneksel olarak halen insanların meydanda toplanıp ellerini havaya kaldırması ile yapılıyor olması ise bizler için inanılması güç bir gerçek…

IMG_20170519_214102_045

Leave a Reply