İstanbul Kitapçı’sının Manzaralı Zeyrek Şubesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Kültür A.Ş.nin yayınlarını okurlarla buluşturmak için “İstanbul Kitapçısı” adıyla açtığı mağazalar zincirine bir yenisi eklendi. Kitap, Hediyelik eşya ve Kafe konseptiyle Zeyrek’te açılan yeni şube kısa zamanda yalnızca kitapseverlerin değil,  İstanbul sevdalılarının, edebiyatçıların ve fotoğraf meraklılarının da uğrak yeri haline geldi.

Kitapçı’da İstanbul konulu kitapların yanı sıra, her keseye uygun ve zevkli İstanbul temalı hediyelikler bulabilir ve geniş terasında Haliç, Süleymaniye Camii, Galata Kulesi ve boğaza kadar uzanan eşsiz bir manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Molla Zeyrek Camii (eski Pantokrator Manastırı Kilisesi) komşuluğunda bulunan ve bugun İstanbul Kitapçısına ev sahipliği yapan tarihi yapı; Bizans döneminde manastır olarak inşaa edilmiş ve fetihten sonra İstanbul’un ilk medresesi olarak yüzlerce yıl hizmet vermiş. İki imparatorluk gören ancak uzun süre metruk halde kalan yapı, 1997’de Fatih Belediyesinin Unesco ile birlikte başlattığı, ‘‘Zeyrek Yaşatma ve Koruma Projesi’’ kapsamında Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’nın dahil olduğu bir çalışmayla aslına uygun olarak restore edilmiş.  Restorasyonu yapan Mimar Nevzat Uruk, binyıl önce kullanılan tuğlalaların benzerlerini bulabilmek için Anadolu’da onlarca ocağı gezmiş, Gerçekten de eserin restorasyonunun aslına uygun olması için çok çaba sarfedilmiş olduğu hemen anlaşılıyor.  Bir yıl gibi kısa sürede tamamlanan restorasyonun ardından Zeyrekhane Restaurant adı ile Türk yemeklerinin sunulduğu lüks bir lokanta olarak hizmet vermeye başlayan mekan, 2015 yılında Koç Vakfından alınarak, İstanbul Kitapçısı şubesi olarak hizmete vermeye başlamış.

Mekanın konumunu tam olarak tarif edebilmek için aşağıdaki haritayı hazırladım;

Özel Araç ile gelirseniz, dar ve yokuşlu olmakla birlikte Cafe’nin olduğu çıkmaz sokak civarında park yeri bulabilmeniz mümkün. Toplu taşıma ile gelenler ise Vefa veya Unkapanı durağında inip, SGK binalarının yanındaki yokuştan (haritada sarı ile işaretli güzergah) biraz tırmanarak Cafe’ye ulaşabilirler. Fatih yönünde geliyorsanız İtfaiye Binalarının arkasındaki Kadınlar Pazarı’nın içinden İtfaiye Caddesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Fikir vermek açısından mekanda çektiğim birkaç fotoğrafı ve cafe menüsünü ekliyorum;

iç mekan

Leave a Reply