İsrail – Ürdün gezisi-8 (Lut Gölü-Dead Sea)

LUT GÖLÜ (Dead Sea)

Yarısı İsrail, yarısı Ürdün sınırında kaldığından iki ülke için de ençok turist çeken yerlerden biri olan deniz seviyesinin 400 metre altındaki Lut Gölü, suyundaki yararlı mineraller nedeniyle, çevresindeki Otel-Spa ve çeşitli konaklama tesisleri ile yılın her ayı dolu oluyormuş. Ayrıca yine göldeki mineraller ile bölgedeki volkanik çamurdan elde edilen kozmetik ürünlerin fabrika satış mağazaları da bu çevrede.

 

Kudüs’ten yaklaşık 30 km. mesafedeki göle,  kiralık araba ile günübirlik gittik. İsrail’in en meşhur Kozmetik markası “Ahava”nın fabrika satış mağazasını gezdikten sonra  “Mineral Beach” isimli tesiste %30 oranında tuz içeren bir gölde nasıl yüzülemeyeceğini deneyimledik. Batmanın kesinlikle imkânsız olduğu bu suya kendinizi geri geri sırtüstü bıraktığınızda, insan vücudu bir tahta parçası veya plastik şamandıra haline geliyor. Aynı zamanda tuz nedeniyle yoğunluğu fazla olan su, yağlı hissi veriyor.

deadsea

Tavsiyem; suya yüzüstü girmeye, kulaç atmaya hatta kurbağalama stillerini denemeye veya başkasına su sıçratacak ani hareketlere kalkışmayın, hatta sırtüstü dururken bile, bel hizasından daha derine gittiğinizde ayaklarınızı yere basmaya çalışmayın. Bütün bu hareketler hacıyatmaz gibi vücudunuzun dönmesine ve başınızın suya girmesine sebep olabilir.   Aşırı tuzlu suyun göz, ağız veya burnunuza kaçması ise uyarı tabelalarında belirtildiği gibi  oldukça can yakan bir durum oluşturabilir. Biraz göz korkutma gibi oldu ama aslında kaçırılmayacak bir deneyim.

Suyun içinde 15-20 dakikadan fazla kaldığınızda ise; önce varsa cildinizdeki yara-bereleriniz, daha sonra ise vücudunuzun malum hassas bölgeleri tuzdan yanmaya başlayacaktır. En iyisi şamandıra deneyini tadında bırakip, bir duş aldıktan sonra şezlong ve sandalyelerde yayılıp, çevredeki insanları seyretmek. Çünkü kıyıda büyük bir varilin içindeki cilde faydalı volkanik kara çamuru vücuduna bulayan insanların halleri de çok komik. Ama göl suyundaki yararlı minarelerden daha fazla yararlanmak istiyorsanız, 39 dereceye kadar ısıtılmış göl suyunun devridaim yaptığı kaplıca havuzunda tehlikesizce cildinizi tazeleyebilirsiniz. (Tesis günlük giriş fiyatı ortalama: 30 şekel, wi-fi var)

Ayrıca Lut Gölü çevresinde diğer önemli gezi rotaları;  İsrailin  kuruluş mitlerinden biri olan Masada antik kenti Milli Parkı, Ölüdeniz ruloları ile meşhur Kumran Milli parkı ve kibbutzlar. Gölün Ürdün sınırları içinde kalan tarafta ise bütün Kutsal kitaplarda yok edilişinin hikaye edildiği  Sodom ve Gomorra kentlerinin olduğu söyleniyor, ama günümüze ulaşan herhangi bir arkeolojik kalıntı bulunamamış henüz.

Leave a Reply