Günün serinletici fotosu Fransa’dan; VERDON KANYONU

Bugün karşıma turkuaz rengiyle ilk bakışta insanı vuran kışkırtıcı bir fotoğraf çıktı. Araştırınca öğrendim ki Avrupa’nın en güzel kanyonu diye bilinen Fransa Provence bölgesindeki Verdon Kanyonu (Gorges du Verdon – Grand Canyon) doğal güzellikleri yanında, aktif sporların da cazibe noktasıymış;

Kanyon; kaya tırmanışı, rafting, kano, yamaç paraşütü ve benzeri spor aktivitelerine olanak sağlarken, aynı zamanda yürüyüşçü veya bisikletçiler için sayısız parkur ve manzara teraslarına ev sahipliği yapmakta.

Verdon nehrinin kalker kayalıkları milyonlarca yıl boyunca oyması sonucu oluşan ve derinliği bazı noktalarda 700 metreye kadar ulaşan, 25 km. uzunluğundaki kanyon ve çevresi günümüzde doğal sit alanı ve ulusal park olarak belirlenmiş durumda.  Nehir, fotoğraftaki çarpıcı turkuaz rengini ise suya karışan minerallerden almaktaymış.

Marsilya, Cannes, Nice derken, Cote D’azur kıyılarından, Provence bölgesinin içerilerine doğru yolunu düşüren gezgin ve doğaseverler için güzel bir alternatif olabilir diye düşünüyorum, ancak Lavanta mevsimi olan Temmuz-Ağustos aylarında nehrin sularının biraz çekilmiş olacağını, bahar aylarında ise coşkulu aktığını not edelim kenara. Bir gün turkuaz sularda o pedallı botlardan sürmek ve buz gibi sulara dalmak dileğiyle… Herkese Bon Voyage!

Not: Görsellerin tümü webden alınmıştır.

Leave a Reply