Avrupa Birliğinin ETIAS uygulaması ile 2021 de yeşil ve gri pasaportlara ön vize şartı geliyor

Biz yeşil pasaport sahipleri halen iş veya seyahat maksatlarıyla 90 güne kadar Schengen Bölgesindeki ülkelere vizesiz seyahat edebiliyoruz. Ancak  yakın gelecekte bu imkanın kısmen sınırlandırılacağı ve ücretlendirileceği anlaşılıyor.

Avrupa Birliği Schengen Bölgesine vizesiz seyahat eden yaklaşık 60 ülke yanında ayrıca Türkiye gibi pasaportlarının bazı cinsleri vizeden muaf olan ülkeleri de katılınca AB’ye vizesiz giriş yapan insan sayısının  2020 yılında 39 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yetkililer, Bu yüksek rakamlar ile son yıllarda artan terörle ilgili güvenlik endişeleri ve göç krizi gibi nedenlerin (ABD, Kanada ve Avustralya’da uygulanan sistemlere benzer bir şekilde) ön kontrol süzgecinin  hayata geçirilmesini zorunlu hale getirdiğini belirtiyor.

Bu uygulamaya yönelik yasal prosedürler 2016 yılında başlatılmış. Avrupa Parlamentosu tarafından verilen onayın ardından yeni sistemle ilgili yasal düzenlemenin, AB İçişleri Bakanları Konseyi’nde son haliyle kabul edilip, AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından, 2021 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu’nun resmi Twitter hesabından 3 Temmuz 2018 de yapılan açıklamada, “Yeni sistem, şimdiye dek vizeye ihtiyaç duymadan AB’ye giriş yapan yolcuların, artık bir seyahat iznine sahip olmalarını gerektiriyor. Bu sayede sınırlarımıza varmadan önce, kimin AB’ye geldiğini öğrenebileceğiz. Detaylar için videomuzu seyredin ifadelerine yer verildi.

Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi“ne tabi 62 ülkenin adını içeren listede şuan için Türkiye’nin adı bulunmuyor ancak, 2021 yılına kadar listeye daha fazla ülke eklenebileceği belirtilmiş.

Umarım ülkemiz için o gün hiç gelmez, ancak yinede hazırlıklı olup, sistemin uygulanmasına ilişkin detaylara bir göz atmakta fayda var;  Öncelikle ETIAS’da her bir başvuru için 7 euro ücret alınması planlanıyor. 18 yaşından küçükler ve 70 yaş üstü kişiler ücretten muaf olacak.

ETIAS başvurusunun online ortamda yapılacağı ve doldurulmasının yaklaşık 20 dakika süreceği belirtilmekte. Hangi ülke vatandaşı olduğunuza bağlı olarak sistem size doldurmanız gereken çeşitli alanlar sunacak;

  • Biyometrik bilgiler (Ad, Soyad, Doğum tarihi, Doğum yeri vs.)
  • Vatandaşlığınızla ilgili bilgiler
  • Adres
  • E-posta ve telefon numarası
  • Eğitim ve iş tecrübesi
  • Ziyaret etmeyi planladığınız ilk AB ülkesi
  • Sağlık durumunuzu, savaş ülkelerine veya sürgün edildiğiniz veya reddedildiğiniz yerlere seyahat ve ayrıca suç kayıtlarını sorgulayacak olan özgeçmiş ve uygunluk soruları gibi.

Başvuruyu tamamladığınızda sistem verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu ve güvenlik yönünden uygunluğunuzu kontrol edecek, risk faktörlerinizi inceleyecek ve ETIAS’a uygun ve risksiz iseniz onayınız verilecek. Bu prosedürün sadece birkaç dakika içinde tamamlanması beklenmekte ve onaylandığı takdirde, ETIAS, 3 yıl süreyle veya pasaport süresi dolana kadar geçerli olacak. Şimdilik detaylar böyle…

Leave a Reply